Microsoft je i službeno na jučerašnjoj prezentaciji najavio izlazak novih Windowsa 11 koji dolaze šest godina nakon Windowsa 10, a koji su kako je tada najavljivano, trebali biti ‘zadnji Windowsi’.
Očigledno, i novi Windowsi 11 dolaze više zbog Microsoftovih internih preslagivanja i globalnog repozicioniranja (naguravanja s drugim platformama – iOS-om, Androidom i Steamom) nego zbog toga što su korisnici tražili promjene.
Usprkos tome, prema predstavljenom i prema onome što su mogli vidjeti oni koji su instalirati verziju koja odnedavna kola Internetom, čini se da su sve promjene koje smo vidjeli uistinu promjene nabolje, te olakšavaju i ubrzavaju korištenje te iskorištavaju mogućnosti današnjeg hardvera, piše Bug.hr.
Što je, konkretno, od novog za Windowse 11 najavio Microsoft?
– Službeno će dostupni postati od kraja godine, a za postojeće korisnike Windowsa 10 bit će distribuirani kao besplatna nadogradnja. Za one koji su dio dugogodišnjeg Microsoftovog programa Windows Insider, službeno testiranje počinje iduće sedmice.
– Na Microsoftovom Storeu, web-trgovini aplikacija gdje je do sada bilo moguće skinuti i instalirati samo programe za Windowse, bit će moguće skinuti i Android aplikacije. Dio je to šire strategije Microsofta koji programe s Windowsa (Office 365, Teams posebice) želi učiniti jednakima na svim platformama, odnosno sučelje za rad na ovim aplikacijama posve ujednačiti na raznim platformama i ekranima.

– Igranje s novim mogućnostima Xbox servisa na Windowsima kao što je automatski HDR za igre na konfiguracijama koje to podržavaju bez ikakve potrebe za ručnim podešavanjem ili posebnim programiranjem od strane developera.
– Microsoft Teamsi sada izgledaju poput IM aplikacije i sučelje je isto na Windowsima 11, kojega su integralni dio, i na Androidu. Centralni dio je izbornik koji liči na poznate dashboarde za Windowse i MacOS koji se nalazi nasred ekrana (ne u lijevom kutu kao sada izbornik Start) i iz kojega se pristupa kontaktima s popisa kao u nekoj aplikaciji za IM.
– Novi grafički kanon – kutovi prozora i dijaloških okvira su zaobljeni, a dodani su i Microsoft Widgeti, a ovoga puta se zapravo radi o panelu nalik onome koji smo dobili sa zadnjom nadogradnjom ‘Desetke’ gdje se uz vremensku prognozu dobivaju i vijesti. Panel Widgeta se može raširiti preko cijelog ekrana dok ispod ostaje površina Desktopa.
– Tu su i novi ‘Snaps layouts’, odnosno raspored prozora na ekranu koje biramo iz ponuđenog layouta i koji nam se automatski vraćaju na takve postavke kada ih kasnije pokrenemo preko Snaps layouta. Posebno je olakšan rad s više ekrana, gdje se odabrani layout aplicira na zadanom ekranu.
Za one koji rade s ekranima osjetljivim na dodir (tableti i hibridi tableta), dodana je podrška za nove geste, a tu je i haptički feedback za korištenje stilusa, primjerice, na tabletima (Surfaceu).
Hardverski zahtjevi
Prema službenoj objavi, za pokretanje novih Windowsa ponešto su narasli i minimalni hardverski zahtjevi: minimalno 4 GB memorije, 64 GB diska, DX12 grafička kartica s WDDM 2.0 driverom, UEFI s podrškom za Secure Boot, TMP 2.0, minimalna rezolucija 720p i obavezna internetska veza i Microsoft Account. Dakle, ako već niste, morat ćete napokon ipak otvoriti račun kod Microsofta.