Međunarodni monetarni fond (MMF) je zbog širenja pandemije Covid-19 i poremećaja u lancima nabave koji su pogodili velike svjetske ekonomije snizio procjenu ovogodišnjeg ekonomskog rasta. MMF sada očekuje da će svjetska ekonomija ove godine porasti 5,9 posto, što je za 0,1% slabije od julskih procjena, dok bi u 2022. ekonomski rast trebao usporiti na 4,9 posto.
MMF je snizio prognozu rasta američke ekonomije u ovoj godini za 1%, na šest posto, dok bi u 2022. rast trebale usporiti na 5,2 posto.
MMF procjenjuje da bi ekonomija eurozone ove godine trebala porasti 5 posto, snizivši prognozu iz jula za 0,4%, dok bi u 2022. ekonomski rast trebao iznositi 4,3 posto, što je u skladu s MMF-ovim julskim procjenama.
Najveća evropska ekonomija – Njemačka, trebalo bi ove godine porasti 3,1 posto, za pola postotnog boda slabije od julskih prognoza MMF-a. U 2022. ekonomski rast Njemačke trebao bi iznositi 4,6 posto, što je rast za pola postotnog boda iz julskih prognoza.
Prema ocjeni MMF-a, ekonomija Kine trebala bi ove godine porasti 8 posto, a u 2022. godini 5,6 posto. Obje su procjene niže za 0,1 postotni od julskih prognoza.
Grupa razvijenih zemalja trebala bi se vratiti na pretpandemijski trend rasta iduće godine, a do 2024. premašit će ga za 0,9 posto, procjene su MMF-a.

U grupi evropskih ekonomija u nastajanju ekonomske aktivnosti bi ove godine trebale porasti šest posto, za 1,1% više od julskih prognoza MMF-a, dok bi u 2022. rast trebao usporiti na 3,6 posto, u skladu sa julskim procjenama.
Osim Hrvatske, višu stopu rasta od prosječne za tu grupu zemalja u 2021. trebale bi ostvariti i Turska, Mađarska, Rumunija i Srbija.
MMF je pritom znatno podigao procjenu ovogodišnjeg rasta za Tursku, za čak 3%, na devet posto. Gotovo dva postotna boda MMF je podigao procjenu Mađarskoj, na 7,6 posto, dok se u Rumuniji u 2021. godini očekuje rast od 7 posto, za postotni bod više od ranijih prognoza, a poboljšana je i stopa rasta za Srbiju, za 1,5 postotnih bodova, na 6,5 posto.
MMF je u novim prognozama korigovao naniže ovogodišnji ekonomski rast Bosne i Hercegovine na 2,8 posto (prognoze iz aprila bile 3,5%), što je kako se navodi, posljedica nastavka pandemije Covid-19 i problemima oko vakcinacije, dok za 2022. godinu MMF predviđa ekonomski rast BiH od 3,2 posto.