Tekst i foto: A.L. – P.M. / Profitiraj.ba
Unatoč pandemiji Covid-19, Samsung je u augustu 2020. godine, na virtuelnom Galaxy Unpacked događaju, streamingom uživo iz Južne Koreje, predstavio nove Note uređaje iz Galaxy linije – Note20 i Note20 Ultra.
Redakcija poslovnog portala Profitiraj.ba nedavno je imala priliku testirati upravo Galaxy Note20 (dimenzija 161,6 x 75,2 x 8,3 mm) koji je 10 milimetara duži a nekoliko milimetara širi od prethodnog Note10 uređaja. Note20 je također i teži, ali sa svojih 192 grama (Ultra je radi usporedbe teška 208 gr s dimenzijama 164,8 x 77,2 x 8,1 mm) nije najteži telefon koji smo imali priliku recenzirati, niti se njegova težina značajno osjeti.
Inače, zvanična prodaja dva nova flagship telefona iz Galaxy Note20 serije na tržištu Bosne i Hercegovine počela je u drugoj polovini augusta 2020. po preporučenim maloprodajnim cijenama (za gotovinsko plaćanje) od 1.899 KM za Galaxy Note20 i od 2.399 KM za Galaxy Note20 Ultra. Te cijene su uglavnom važeće i sada na bh. tržištu, uz neka manja cjenovna odstupanja ovisno od prodajnih mjesta.
Galaxy Note20 model je dostupan u mistično bronzanoj, zelenoj i sivoj boji, a Note20 Ultra u mistično bronzanoj, crnoj i bijeloj boji. Note20 koji smo mi testirali imao je prelijepu mistično bronzanu boju.
Samsung Galaxy Note20 i njegov veći i fotografski moćniji pandan model Ultra, definitivno su jedni od najboljih pametnih telefona na našem tržištu.
Note20 linija posjeduje najbrži procesor u historiji Galaxy ekosistema i spaja vrhunsku tehnologiju. Tradicionalna S Pen olovka dolazi sa unaprijeđenim performansama, uz Samsung Notes koji automatski konvertujeru bilješke korisnika u digitalni dokument različitih formata kao što su Word ili PDF.
Uz Googleove aplikacije, Note 20 donosi i neke iz Microsofta ali i odlične Samsungove alate među kojima se na Note seriji posebno ističu Samsung Bilješke ali i Samsung Dex koji sada nudi bežično povezivanje Note20 uređaja sa pametnim televizorom.
Među najvažnijim karakteristika pametnih telefona je kvalitetna kamera, koja sada dolazi sa 8K rezolucijom, ali detaljnije o kamerama pročitajte ispod, u nastavku teksta. Uz odnos stranica od 21:9 i snimanjem od 24fps, kamera na Galaxy Note20 seriji sa 8K rezolucijom omogućava pravljenje vrhunskih video snimaka. Zahvaljujući moćnom Pro Video režimu sa profesionalnim fokusom, zvukom, ekspozicijom, osvjetljenjem i mogućnostima zumiranja dostupni su snimci od 120fps u FHD rezoluciji.
U usporedbi sa Ultrom, naš utisak je da Galaxy Note20 leži bolje u ruci te je ergonomski prilagođeniji od većeg brata. Metalni okvir dobio je isti set otvora i tipki, S Pen sada je sa donje lijeve strane umjesto u donjem desnom uglu, a 3,5-mm audio priključka više nema (kao ni Ultra), dok Note20 prihvata dvije SIM kartice za razliku od veće Ultre koja prima i microSD memorijske kartice.
Zvučnik na donjem dijelu emituje stereo zvuk, a tu su još glavni mikrofon te USB C priključak za punjač.
Glavna razlika u dizajnu je na poleđini. Naime, mnogi zamjeraju što Note20 ima plastični poklopac jer smatraju da tako nešto ne bi trebalo biti dio skupocjenog telefona kakav je Note20. Ipak, po našoj ocjeni, ovaj stražnji plastični dio (Samsungov glasstic) izgleda sasvim dobro s obzirom na mat završnu obradu koja ostavlja dojam brušenog aluminija, a koji je bio izuzetno popularan. Sem toga, prednost je i što ova plastika ne ostavlja mrlje od otisaka prstiju.
Na poleđini je i četvrtasto ispupčenje (ostrvo) s tri kamere, koje je na Note20 ipak nešto primjerenije u odnosu na veći Ultra model, i skoro da se I ne primijeti s nekom zaštitnom maskom, dok je na Ultri to ispupčenje s kamerom zaista veliko. Međutim, mnogi se ne odlučuju za zaštitnu masku jer im to umanjuje izgled ovog izuzetno lijepog telefona. Pa, ko voli nek’ izvoli!
Prednje staklo Note20 štiti Gorilla Glass 5 (za razliku od novog Gorilla Glass Victusa koji se nalazi na Note20 Ultra, što je i očekivano s obzirom na razliku u cijeni ova dva modela), koje se se odlično stapa u metalni okvir.
Na bočnoj strani su čvrste tipke za uključivanje i podešavanje jačine zvuka, a svaki put kada uzmete ili ubacite S Pen olovku, suptilne vibracije podsjećaju da (ni)je na svom mjestu. Dodajmo i da Note20 ima IP68 certifikat vodootpornosti, što garantuje da neće biti problema ako se nađe i pod vodom. Ipak, da budemo iskreni, mi nismo proveli vodeno testiranje Note20.
Kao i Galaxy Note10 prije njega, i Galaxy Note20 ne nudi proširivu memoriju, što bi se moglo uzeti kao minus. Međutim, ono što zbunjuje je naizgled bezazlena promjena kod Note20 u odnosu na prethodnu Note10 seriju. Naime, S Pen olovka i zvučnik sa donje strane sada se nalaze na lijevoj strani telefona. Za dešnjake je pozicija olovke neprirodna, a upitno je i mjesto zvučnika jer ga korisnici nerijetko dlanom nehotično prekriju. Ukoliko npr. slušate neku muziku tada se ne čuje stereo zvuk i ostaje samo zvuk sa gornjeg zvučnika.
Poznato je da Samsung ima dobar pedigre za ekrane pametnih telefona i taj nivo kvalitete održava se i na 6,7-inčnom Super AMOLED displeju Note20 (u 20:9 omjeru i rezoluciji 1080×2400 piksela) u FHD+ rezoluciji s rupicom selfie kamere i under display čitačem otisaka. Displej je ravan, dok je onaj na Note20 Ultra blago zakrivljen. Šteta je ipak što je ovaj veliki i lijep ekran Note20 potkopan brzinom osvježavanja zaslona – 60Hz/Full HD te bi bio daleko bolji, recimo uz 90 ili 120Hz osvježenje (kao kod Ultre).
U pogledu multimedije, Note 20 ponudit će vrhunsko iskustvo. Netflix, YouTube i drugi video servisi izgledaju na ovom zaslonu izvrsno.
Ravan panel čini se logičniji za pisanje S Pen olovkom, koja sad ima još nižu latenciju i realniji dojam pisanja po zaslonu, potpisivanja dokumenata, izrezivanja sadržaja i kreiranja bilješki. Dovoljno je S Pen olovku izvući za brzo zapisivanje bilješke koju onda možete prikačiti i na Always On prikaz da vam je pri ruci.
Dodajmo i da je S Pen povezan s Bluetoothom i svaki put kada olovkicu vratite u njen utor u kućištu telefona ona dopunjava svoju bateriju, a bez punjenja može trajati do 24 sata korištenja. To omogućuje i one geste mahanja S Pen olovkom za snimanje fotografija na daljinu, upravljanje prezentacijama, listanje sadržaje i slično.
Galaxy Note 20 seriju pokreće OS Android 10 sa osvježenim One UI 2.5 korisničkim interfejsom.
Note20 ima isti hardver kao i Ultra, a to je Exynos 990, osmojezgreni procesor, uparen sa Mali-G77 MP11 grafičkim procesorom te 8GB RAM-a i 256 GB interne memorije. Nažalost, nije ostavljen prostor za dodatnu memorijsku karticu.
Nažalost, na evropskom tržištu, za razliku npr. od SAD-a, Note20 ne pogoni konkurentniji Qualcommov Snapdragon 865+ procesor. To nije ništa neobično, jer proizvođači mobilnih uređaja imaju običaj da na različitim tržištima nude različite verzije mobilnih telefona, u vidu razlike u radnoj/internoj memoriji, povremeno i procesorima.
U svakom slučaju, obje verzije Note20 uređaja odlično obavljaju sve zadatke koji im se zadaju i nije usporavao, bilo da je u pitanju neka grafički zahtjevna igra ili surfanje po internetu i društvenim mrežama.
Već smo pomenuli da Galaxy Note20 ima vrhunsku, trostruku kameru sa zadnje strane sa glavnim senzorom od 12MP (f/1.8 otvorom blende s OIS optičkom stabilizacijom slike i Dual Pixel autofokusom, a snima i 8K video), ultraširokom kamerom od 12MP (sa f/2.2 otvorom blende koji pokriva vidno polje od 120 stepeni) i telefoto kamerom od 64MP (sa f/2.0 otvorom blende koja podržava 3x hibridni optički zum te do 30x digitalno povećanje).
Fotografije napravljene sa Galaxy Note20 su jako kvalitetne i oštre i imaju nešto toplije boje. Na dnevnim fotografijama, i u uslovima dobrog osvjetljenja, detalja i kontrasta ima sasvim dovoljno.
Automatski HDR je dobar za pejzažne scene, a Dual Pixel fazna detekcija odlično obavlja posao. U noćnim uslovima detalja je nešto manje, ali fotografije vrlo uspješno pariraju drugim flagship uređajima iz ove klase. Generalno, nemamo zamjerki na kvalitet fotografija.
Ono što je bitno napomenuti jeste i da kamera ima ugrađen noćni mod, koji može napraviti popriličnu razliku kada su u pitanju uslovi sa minimalno osvjetljenja.
S prednje strane, Galaxy Note20 ima 10 MP selfie kameru ( f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, Dual Pixel PDAF). Ova kamera umanjuje kontrast, ali generalno je kvalitet pristojan. Portretni način rada – ili Live Focus, kako ga naziva Samsung – blago zumira i za selfije i za uobičajene snimke, iako se to može promijeniti brzim dodirom.
Sigurnost i zaštitu podataka garantuje Samsung Knox sistem kao i biometrijska autorizacija ultrazvučnim čitačem otisaka i Face Unlock.
Kvalitet telefonskih poziva i povezivost su na najvišem nivou, a 5G je podržan za neka buduća vremena.
Trajanje baterije Note20 je solidno: litijum-jonska baterija kapaciteta 4300 mAh može izdržati oko dan normalnog korištenja, a kod intenzivnijeg surfanja i video-operacija oko 6-7 sati.
Što se tiče punjenja, bateriju kapaciteta 4300 mAh je moguće puniti brzim punjačem jačine 25W, ili brzim bežičnim punjačem snage 15W. Osim toga, ovaj uređaj ima i mogućnost reverzibilnog bežičnog punjenja jačine 4,5W koji dopušta Note20 da svojim kapacitetom baterije puni druge uređaje koji imaju mogućnost bežičnog punjenja.
Na našem testiranju Galaxy Note20 se bez upaljenog Wi-Fi od 20% do 100% punio sat i osam minuta s punjačem 25W USB koji se isporučuje s telefonom, a s upaljenim Wi-Fi za sat i 12 minuta.
Kada je u pitanju baterija, neke vodeće firme koje se bave popravkom mobitela, navode da bi korisnici svoje mobitele trebali puniti samo djelomično kako bi usporili njeno pražnjenje što bi u konačnici produžilo životni vijek baterije. Idealno bi bilo, kažu, da je baterija uvijek između 25 i 85 posto napunjenosti te da bateriji najviše šteti ako mobitel napunite do kraja, odnosno do 100 posto!? Također, upozoravaju, da se baterija ne bi trebala potpuno isprazniti.
Moguće je da su ovi stručnjaci u pravu, ali mi u našem dosadašnjem iskustvu nismo imali problem s baterijom koju smo punili do 100%, ali je nismo ni praznili do kraja – maximum do 15%.
Zaključak: Galaxy Note20 je telefon koji ima dobre perfomanse, napredne video mogućnosti, lijep dizajn, ravan ekran, S Pen olovku i sve što ona nudi, dobre zvučnike i stereo zvuk te solidno trajanje baterije. Međutim, cjenovno je za bh. tržište i standard preskup, ima slabije 60Hz osvježenje zaslona, nema proširive memorije, a mnogi zamjeraju što ovaj premium mobitel ima Glasstic na stražnjoj strani, iako su po tom pitanju različita mišljenja i iskustva korisnika.
Sve u svemu, Note20 je odličan mobitel i možda će za mnoge biti prihvatljivije da sačekaju s kupovinom dok se cijene na tržištu ne smanje prigodom nekih akcijskih kampanja.
Samsung Note20 karakteristike:
Displej/Ekran: Super AMOLED Plus
Dijagonala displeja: 6,7″
Operativni sistem: Android 10
Memorija: 8 GB RAM, 256 GB Interna memorija
Procesor: Exynos 990, uparen sa Mali-G77 MP11 grafičkim procesorom
Kamera zadnja: 12 MP + 64 MP + 12 MP
Kamera prednja (Selfi): 10 MP
Povezivanje: Wi-Fi
Dimenzije (ŠxVxD): 75,2 x 161,6 x 8,3 mm
Težina: 192 g
Baterija: 4300 mAh
Boja: Bronzana Mystic Bronca
Garancija: 2 godine