Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Ministarstva rada i socijalne politike, utvrdila Nacrt novog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, koji će uputiti u parlamentarnu proceduru.
Novi zakon donosi značajne promjene u odnosu na važeći, a sve s ciljem većeg zapošljavanja osoba sa invaliditetom na slobodnom tržištu rada, poticanjem njihove ravnopravnosti na otvorenom tržištu rada i osiguranja stabilnosti Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Jedan od osnovnih prioriteta novog zakona je poticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom kroz mjere koje uključuju olakšice i stimulacije za poslodavce. Osim toga, zakon uvodi strožije kontrole i uslove za poslovanje privrednih društava koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom, čime se želi spriječiti fiktivno zapošljavanje i zloupotreba poticaja predviđenih ovim zakonom.
Novi zakon također donosi izmjene u vezi s obavezama poslodavaca. Postepeno će se povećavati omjer između broja zaposlenih radnika i obaveznog zapošljavanja osoba sa invaliditetom, uz dodatne stimulacije za poslodavce koji premaše propisane kvote. Članom 20. novog zakona, a radi podsticanja zapošljavanja osoba sa invaliditetom na otvorenom tržištu rada, propisana je obaveza zapošljavanja osoba sa invaliditetom pod općim uslovima. Naime, poslodavac koji ima najmanje 17 zaposlenih, dužan je da na tih 17 radnika ima zaposleno najmanje jednu osobu sa invaliditetom, a predviđa se pomjeranje ove granice na godišnjem nivou za po jednog zaposlenog, na način da će se četvrte godine po stupanju na snagu ovog zakona i dalje ta obaveza odnositi na poslodavce koji imaju najmanje 20 zaposlenih. Prema postojećem zakonu ova se obaveza odnosi na poslodavce koji imaju najmanje 16 zaposlenih.
Također, uvode se mjere za lakše zapošljavanje osoba sa višim stepenom invaliditeta na tržištu rada.
Važna novina u odnosu na prethodni zakon jeste i jačanje kontrole i transparentnosti rada Fonda za profesionalnu rehabilitaciju. Naime, Porezna uprava Federacije BiH preuzet će nadzor nad obračunom i uplatom posebnih doprinosa, čime se nastoji osigurati bolja funkcionalnost i stabilnost Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Također, poslodavci će imati pristup jedinstvenom programu za praćenje svojih obaveza i prava prema Fondu.
Podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije
Vlada Federacije BiH donijela je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Uredbu o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije i određivanju naknada za podsticanje.
Uredbom se uređuje način određivanja i prikupljanja naknada za podsticanje od krajnjih kupaca električne energije i prosumera, način raspodjele prikupljenih sredstava po osnovu naknade za podsticanje, zatim uslovi i način sticanja, produženja i poništavanja statusa potencijalno privilegovanog proizvođača, te uslovi i način sticanja, kao i poništavanja statusa privilegovanog proizvođača. Također, Uredba uređuje maksimalno vrijeme izgradnje postrojenja i njegovo priključenje na mrežu, tokom kojeg će investitoru biti garantovan status potencijalnog privilegovanog proizvođača, za svaku od tehnologija definisanih u članu 6. Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije. Uređen je i način utvrđivanja administrativne barijere, klasifikacija postrojenja OIEiEK u zavisnosti od instalisane snage za postrojenja na otpad, kao i podsticanje proizvodnje električne energije iz OIEiEK za postrojenja na otpad.
Predlagač je pojasnio da je cilj Uredbe da se jasno i na transparentan način odrede, prije svega, način određivanja i prikupljanja naknada za podsticanje od krajnjih kupaca električne energije i prosumera, način raspodjele prikupljenih sredstava po osnovu naknade za podsticanje, uslovi i način sticanja, produženja, poništavanja statusa potencijalno privilegovanog proizvođača i privilegovanog proizvođača, te način utvrđivanja administrativne barijere.
Donesena Uredba o postupku preuzimanja oduzete imovine
Vlada FBiH je, na prijedlog Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom, donijela Uredbu o postupku preuzimanja oduzete imovine. Ovom uredbom se uređuje postupak preuzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom koju nadležni sud povjerava na upravljanje Federalnoj agencija za upravljanje oduzetom imovinom. Uredbom se propisuju i radnje postupanja službenih lica Agencije prilikom provođenja postupka preuzimanja oduzete imovine, kao bitno obilježje ove faze postupka.
Utvrđen javni interes za izgradnju dionice autoceste Počitelj – Stolac
Vlada FBiH donijela je, na prijedlog Ministarstva prometa i komunikacija, Odluku o utvrđivanju javnog interesa za izgradnju autoceste Jadransko-jonska autocesta kroz Bosnu i Hercegovinu, dionica Počitelj – Stolac.
Predlagač podsjeća da je Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj 30.6.2022. godine već donijela ovakvu odluku, ali da je od tada protekao rok od dvije godine u kojem je bilo potrebno pokrenuti postupak eksproprijacije, te da je potrebno da se donese nova odluka kako bi se omogućilo pokretanje postupka eksproprijacije nekretnina na ovoj dionici, što je ujedno i preduslov za realizaciju projekta izgradnje autoceste na ovoj dionici.