Dacia predstavila Hipster Concept, prototip najjeftinijeg EV-a u Evropi

0
240
Hipster Concept težak je manje od 800 kilograma, a dug samo tri metra (Foto: Dacia)

Dacia je predstavila prototip naziva Hipster Concept koji bi mogao postati najjeftiniji evropski električni automobil ako uđe u serijsku proizvodnju. Cijena bi trebala biti manja od 15.000 eura, što bi ga moglo pozicionirati kao ozbiljnu konkurenciju kineskim niskobudžetnim električnim vozilima.
Riječ je o kompaktnom automobilu s troja vrata, težinom manjom od 800 kilograma te dužinom od samo tri metra. Prema Daciji, Hipster bi mogao doseći brzinu do 90 kilometara na sat i imati autonomiju od 150 kilometara, što bi trebalo biti sasvim dovoljno za svakodnevnu gradsku vožnju.

Hipster bi mogao doseći brzinu do 90 km na sat i imati autonomiju od 150 kilometara

No, kako bi postigli tako nisku cijenu, Dacia je radikalno pojednostavila konstrukciju ovog vozila. Sjedišta su platnena, prozori se otvaraju ručno, multimedijskih sistema nema, a umjesto kvaka za vrata koriste se – remeni. Auto bi se, barem u početku, mogao nuditi samo u jednoj boji, sivo-plavoj kakvu ima i prikazani prototip, piše Autonet.hr.
Proizvodnja ovog automobila ovisi o odluci Evropske unije o uvođenju nove kategorije malih automobila, nalik japanskim Kei Car modelima. Takva bi vozila imala manje obaveznih sigurnosnih i elektronskih sistema, čime bi se dodatno smanjili troškovi i težina.