Kanton Sarajevo osim povećanja boravišne takse želi uvesti i festivalsku taksu od 4 KM

Procjena je da Kanton Sarajevo u 2025. godini treba povećati iznos boravišne takse, s dosadašnjih 2 KM po noćenju na 3 KM po noćenju

0
93
Na pres-konferenciji predstavljena Strategija razvoja turizma Kantona Sarajevo do 2030.

U organizaciji Vlade i Ministarstva privrede KS danas je održana press konferencija posvećena stanju u oblasti turizma u Kantonu Sarajevo. Bilo je riječi i o projektima u oblasti turizma, a predstavljena je i novousvojena Strategija razvoja turizma KS do 2030. godine.
Premijer KS Nihad Uk je naglasio ključnu ulogu turizma u ekonomiji Kantona i potrebu za strateškim pristupom u njegovom daljem razvoju. Govorio je i o inspekcijskim nadzorima koje je u ovoj godini provela Kantonalna uprava za inspekcijske poslove nad poslovnim subjektima koji djeluju u ovoj oblasti.
“U 2024. godini izvršeno je 865 inspekcijskih nadzora nad primjenom odredbi Zakona o turizmu KS i Zakona o ugostiteljsko djelatnosti, tako da se može reći da je turizam u Kantonu Sarajevo pod nadzorom inspekcije. Cilj nadzora bio je unapređenje kvaliteta turističkih usluga i smanjenje sive ekonomije u ovoj značajnoj privrednoj grani KS. Izdano je 232 prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 79.560 KM zbog utvrđenih nepravilnosti, a dodatne mjere su poduzete kako bi se obavezale organizacije da posluju u skladu sa zakonom. Poseban fokus inspektora bio je na Baščaršiji i općinama Stari Grad i Trnovo, koje su zbog svoje atraktivnosti u fokusu interesovanja turista iz cijelog svijeta”, precizirao je premijer Uk.
Istakao je i važnost ovih aktivnosti, jer je intenzivan rad Inspektorata u proteklom periodu ključan za unapređenje kvaliteta turističke ponude i stvaranje uslova za razvoj održivog turizma u Kantonu Sarajevo.
Ministar privrede KS Zlatko Mijatović je predstavio ključne ciljeve i mjere Strategije koja obuhvata razvoj cjelogodišnje turističke ponude, unapređenje turističke infrastrukture i uvođenje inovativnih tehnologija u turistički sektor.
“Strategija je rezultat dvogodišnjeg rada u saradnji s međunarodnim partnerima i lokalnim stručnjacima, te ima za cilj pozicionirati Sarajevo kao prepoznatljivu destinaciju na globalnom nivou, naglašavajući održivi rast i očuvanje prirodnog i kulturnog nasljeđa Kantona Sarajevo”, rekao je ministar, te predstavio i izmjene i dopune Zakona o turizmu, kojima se unapređuju pravni i administrativni okviri rada Turističke zajednice KS, uključujući smanjenje broja organa i pojednostavljenje procedura za izdavanje licenci turističkim agencijama, kao i redefinisanje nadležnosti i rada organa Turističke zajednice radi efikasnijeg funkcionisanja.
Na press konferenciji je predstavljen i plan za povećanje iznosa boravišne takse za 2025. godinu, pri čemu se uvodi diverzifikacija takse, odnosno prepoznaje se ‘festivalska taksa’ kao jedna nova kategorija.
“Od usvajanja Zakona o turizmu i osnivanja Turistička zajednice KS pa do 2023. godine, boravišna taksa se naplaćuje u iznosu od 2 KM po ostvarenom noćenju, u skladu sa zakonskim odredbama. Povećanja boravišne takse nije bilo, dok je turistički promet u istom periodu povećan za više od 50%, a ulaganja u turizam kroz kapitalne projekte, podršku projektima od značaja za razvoj i promociju turizma porasla su s nekoliko stotina hiljada KM na milionske iznose. Prateći ekonomske pokazatelje, situaciju na globalnom turističkom tržištu i trendove iz regije, procjena je da Kanton Sarajevo u 2025. godini treba povećati iznos boravišne takse, s dosadašnjih 2 KM po noćenju na 3 KM po noćenju. Namjera nam je utvrditi i ‘festivalsku boravišnu taksu’ u iznosu od 4 KM koja bi se naplaćivala u periodu kada imamo najsadržajniju ponudu. Važno je napomenuti da se boravišna taksa može tretirati kao cjenovno neelastična kategorija, odnosno da povećanje cijene ne utiče na smanjenje potražnje niti je procjena da će povećanje iznosa takse uticati na smanjenje broja turističkih dolazaka i noćenja”, najavio je ministar Mijatović.
Predsjednik Turističke zajednice KS Haris Fazlagić predstavio je turističke rezultate zabilježene u 2024. godini, ističući značajan porast broja posjeta i ekonomskog doprinosa turističkog sektora lokalnoj zajednici.
“Zahvaljujući programima podrške Ministarstva privrede KS, kao i novim avio-linijama, povećana je dostupnost Sarajeva kao turističke destinacije. Shodno našim statističkim pokazateljima koje pratimo na osnovu aplikacije prijava.ba tokom proteklih mjeseci 2024. godine zabilježili smo povećanje turističkih dolazaka i noćenja. Tako je u proteklih devet mjeseci Kanton Sarajevo posjetilo blizu 630.000 turista, što je za oko 25% više nego u odnosu na isti period prošle godine. U istom periodu bilježimo blizu 1.370.000 noćenja, što je povećanje za oko 20% u odnosu na isti period prošle godine. Prateći strukturu, 90% su strani, a 10% su domaći turisti. Najviše dolazaka bilježimo iz: Turske, Saudijske Arabije, Hrvatske, Kine, Srbije, Njemačke, SAD, Slovenije, UAE i Kuvajta. Prosječna dužina boravka turista u KS je 2,2 dana. Strani turisti su u prosjeku ostajali 2,2 dana, a domaći 1,8 dana. Broj smještajnih objekata u Kantonu Sarajevo iznosi 909. Ukupan broj soba iznosi 7.693, dok je ukupan broj kreveta 17.801. Sa aspekta ukupnog broja raspoloživih soba i kreveta, hoteli imaju najveći udio. U hotelima boravi više od 95% turista, te se ostvaruje više od 80% noćenja. Najviše dolazaka turista prema općinama iz KS bilježimo u Općini Ilidža, a potom u općinama Stari Grad, Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Hadžići, Trnovo, Vogošća i Ilijaš”, kazao je Fazlagić.
On je izrazio opravdana očekivanja da će postojeći smještajni kapaciteti i tokom planiranog organizovanog dočeka Nove godine u Sarajevu biti popunjeni, dok je ministar Mijatović u svom odgovoru na novinarsko pitanje vezano za uticaj uvođenja novih avio-linija kazao kako su one značajno uticale na povećanje broja turističkih posjeta Kantonu Sarajevo.
“Prema analizama, Ryanair letovi se ističu, jer je 90% njih popunjeno”, istakao je ministar Mijatović, te najavio da će se vrlo brzo izići s rezultatima posljednjeg javnog poziva za subvencioniranje aviosaobraćaja, što će rezultirati uspostavom letova do novih destinacija s liste strateških ruta.