Protekle sedmice na Igmanu je održan dvodnevni seminar o sektorskoj državnoj pomoći koji je obuhvatio teme vezane za intervencije države u sektorima zračnog saobraćaja, turizma i kulture. Seminar u organizaciji EU projekta ‘EU podrška zakonodavstvu o državnoj pomoći u Bosni i Hercegovini’, okupio je predstavnike institucija nadležnih za državnu pomoć i institucija koje mogu biti korisnici državne pomoći.
Seminar je organiziran u trenutku kada je prema posljednjem Izvještaju o napretku Evropske komisije za BiH iz 2024. godine oblast državne pomoći ocijenjena kao područje bez napretka. Upravo je ovakav vid edukacije prilika da se pravila dodjele državne pomoći, kojem je Vijeće za državnu pomoć BiH nadležno tijelo, dodatno pojasne i približesvim akterima, s ciljem unaprjeđenja njihovog provođenja i usklađivanja sa evropskim standardima.
“Nadamo se da će BiH u narednom periodu donijeti i uskladiti potrebne pravne akte sa pravnom stečevinom EU, a u cilju implementacije obaveza preuzetih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju iz oblasti državne pomoći. Time će se davateljima državne pomoći stvoriti pravni okvir za dodjelu državne potpore i omogućiti efikasnija kontrola državne pomoći od strane Vijeća za državnu pomoć. Isto tako, nadamo se da će uslijediti profesionalizacija rada članova Vijeća jer je to, prema iskustvu zemalja iz okruženja jedni koncept kojim se ostvaruje preduvjet da institucija kao samostalan i efikasan regulator odgovori izazovima koji su pred nama kada je u pitanju ova problematika”, istakla je Mira Vujeva, predsjedavajuća Vijeća za državnu pomoć BiH.
Olgica Spevec, voditeljica projekta istakla je da je nužno da država uskladi svoje politike razvoja sa planom dodjele državne pomoći.
“Sva ova pravila jesu i nova prilika za ulaganja u sektorima koji su važni za cjelokupnu ekonomiju BiH. Samo kontrolom dodjele državne pomoći može se postići efikasnost u trošenju javnih sredstava”, istakla je Spevec.
U proteklih godinu dana od početka projekta realizirano je oko trideset seminara o sistemu državne pomoći, na kojima su učestvovali predstavnici sa svih nivoa vlasti, privrednih komora i drugih interesnih grupa. Također, održan je i niz internih edukacija za direktne korisnike projekta, a pokrenute su i aktivnosti na izradi nacrta podzakonskih akata o pravilima za dodjelu državne pomoći u skladu s pravilima koja vrijede u EU.
Paralelno sa aktivnostima usmjerenim na podršku pri uspostavljanju i izgradnji pravnog okvira u području državne pomoći, kao i jačanju stručnih i administrativnih kapaciteta nadležnih organa za kontrolu državne pomoći u BiH, uključujući Vijeće za državnu pomoć, njegov Sekretarijat i provedbena tijela, podrška Evropske unije kroz ovaj Projekat je značajna. Cilj Projekta je podizanje i širenje svijesti o obavezama davaoca državne pomoći u primjeni Zakona o sistemu državne pomoći u BiH, kako bi se spriječila nezakonita i neusklađena dodjela državne pomoći, a posljedično i povrat od strane korisnika te pomoći.