Udruženje profesionalnih rizik menadžera u Bosni i Hercegovini (UPRMBiH) danas je u Sarajevu, u saradnji sa revizorsko-konsultantskom kompanijom Ernst & Young, uspješno organizovalo seminar o temi ‘Metodološkog pristupa upravljanja ključnim rizicima’ kako bi se podijelila iskustva i naučene lekcije iz Evropske unije i regiona o implementaciji i primjeni novih regulatornih zahtjeva vezanih za procese interne procjene adekvatnosti kapitala (ICAAP) i likvidnosti (ILAAP) kao upravljanje rizicima u bankarskom sektoru.
Seminaru je prisustvovalo 32 učesnika iz bankarskog i finansijskog sektora uključujući predstavnike lokalnih banaka, regulatora i međunarodnih donatora. Predavači na seminaru bili su renomirani predstavnici kompanije Ernst & Young iz BiH i Srbije sa dugogodišnjim, internacionalnim iskustvom u savjetodavnim i revizorskim uslugama u oblastima upravljanja rizicima, međunarodne regulative, finansijskog izvještavanja i supervizije u bankarstvu i finansijama.
“Interno upravljanje adekvatnosti kapitala ili kvidnosti (ICAAP/ILAAP) su fundamenti okvira sveobuhvatnog upravljanja rizicima koji za cilj imaju da utvrde sposobnost i kapactitete banaka da podnesu rizike kojima su izložene, absorbuje nastale gubitke i slijede strategiju održivosti. U svjetlu aktuelne geopolitičke situacije, pa i posljednjim dešavanjima u BiH, predmetna tema dobija na dodatnom značaju. Kultura rizika, ispravna identifikacija izvora i materijalnosti rizika, pretpostavke u parametrima i promjenama u okruženju su od posebne važnosti u sklopu cjelokupnog ICAAP/ILAAP procesa. Kroz ovaj seminar veoma korisno je bilo sagledati i prodiskutovati najčešće izazove koji se javljaju u samoj praksi kao individualni metodološki pristup”, izjavio je Igor Jokić, predsjednik UPRMBiH.
Generalni sekretar UPRMBiH, Amar Brkan kazao je da Udruženje u ovoj godini planira nastaviti sa aktivnostima edukacije rizik menadžera u BiH kako bi u što skorijoj budućnosti BiH postala regionalni centar za edukaciju i certifikaciju rizik menadžera u skladu sa najvišim standardima struke i svjetski priznatim metodologijama.
“Naš glavni fokus u 2022. godini je organizacija drugog ciklusa certifikacije rizik menadžera u skladu sa GARP FRR (Financial Risk and Regulation) metodologijom koji će biti održan za lokalni i regionalni finansijski sektor u drugoj polovini ove godine”, izjavio je Brkan.
Udruženje profesionalnih rizik menadžera u Bosni i Hercegovini jedno je od 40 svjetskih priznatih partnera Globalne asocijacije risk profesionalaca (GARP-a) za razvoj, promociju i unaprijeđenje funkcije risk menadžmenta.