RS: Naplata javnih prihoda u prva četiri mjeseca veća za 136 miliona KM

0
329
PURS: Za deset mjeseci ove godine gotovo sustignuta naplata prihoda u cijeloj 2022.

Poreska uprava Republike Srpske je u prva četiri mjeseca ove godine na račun javnih prihoda RS prikupila ukupno 911,2 miliona KM, što je za 136,1 milion КM ili 18% više nego u istom periodu prethodne godine, uz ostvaren rast naplate u svim segmentima prihoda.
Naplata doprinosa je u prva četiri mjeseca ove godine iznosila 565,8 miliona KM, što je za 57,5 miliona KM ili 11% više nego u istom periodu prošle godine. Za Fond PIO naplaćeno je 321,6 miliona KM ili 11% više, za Fond zdravstvenog osiguranja naplaćeno je 205,1 miliona KM ili 12% više, dok je naplata doprinosa za Fond dječje zaštite i Zavod za zapošljavanje veća za 12, odnosno 11 procenata.
Кada su u pitanju direktni porezi, naplata je iznosila 193,9 miliona KM, što je za 45,5 miliona KM ili za 31% više nego u istom periodu prošle godine. Najveći rast naplate u ovom segmentu prihoda ostvaren je kod poreza na dobit koji je naplaćen u iznosu od oko 111 miliona KM, što je za 43% više nego u prva četiri mjeseca lani.
Ostali javni prihodi naplaćeni u iznosu od 151,5 miliona КM, što je povećanje od 28%.
Kada je u pitanju samo april ove godine, naplata javnih prihoda je iznosila 227,1 milion КM, što je za 50,3 miliona KM ili 28% više nego u aprilu prošle godine, uz rast naplate u svim segmentima javnih prihoda.
Međutim, ovdje treba imati u vidu da je u aprilu prošle godine zabilježeno značajno smanjenje prihoda isključivo usljed sveopšte situacije u vezi sa korona virusom i mjera Republičkog kriznog štaba koji je zabranio i ograničio rad određenih djelatnosti, saopćeno je iz Poreske uprave RS.