Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom saopćila je da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine, rješavajući apelaciju koja se odnosi na imovinu kojom upravlja ova agencija, na sjednici 19. septembra 2024. godine donio Odluku o dopustivosti i meritumu.
U saopćenju je istaknuto da je Odlukom odbijena kao neosnovana apelacija koju su H. B, E. Š. i F. H. (Hasib Bjelić, Emir Šarić i Ferid Hasić) podnijeli protiv presude Vrhovnog suda Federacije BiH od 7. augusta 2020. godine. Ovom presudom je Vrhovni sud apelante proglasio krivim zbog krivičnih djela organiziranog kriminala u vezi sa krivičnim djelima poreske utaje i pranja novca, te im oduzeo imovinsku korist pribavljenu krivičnim djelom.
“Riječ je o imovini koja uključuje privredna društva Emiran d.o.o. Sarajevo – hotel, Emiran Studentski dom – Univerzitetski hotel d.o.o. Sarajevo, UMAX GROUP d.o.o. Sarajevo – benzinska pumpa, nekretnine, pokretnine, investicioni fond, motorna vozila i novac ukupne vrijednosti 11.348.810,32 KM. Za ovu imovinu Vrhovni sud FBiH je odredio da postaje vlasništvo Federacije BiH i naložio nadležnim javnim organima da poduzmu radnje kojima će se, na osnovu presude, upisati prenos prava vlasništva sa apelanata na FBiH”, saopćeno je iz Agencije.
Pojašnjeno je da ovom imovinom Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom upravlja od januara 2017. godine.
V.d. direktor Agencije Emir Bašić istakao je da je Agencija u prethodnom periodu poduzela sve korake kako bi uspješno odgovorila najvećim izazovima kao što je upravljanje privrednim društvima.
“Uspostavljanje efektivnog i učinkovitog sistema utvrđivanja, osiguranja i oduzimanja imovinske koristi stečene krivičnim djelom od ključnog je značaja i za upravljanje sa istom. Agencija će nastaviti aktivnosti na unapređenju kapaciteta u borbi protiv nelegalnog sticanja imovine. Ta borba mora biti intezivnija i efikasnija kako bi se smanjila počiniocima krivičnih djela oduzeli sredstvo za uživanje u njihovom nezakonitom bogatstvu”, istakao je Bašić.