Vijeće ministara BiH usvojilo DOB za period 2023 – 2025.

0
317
Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (Foto: Arhiv)

Vijeće ministara BiH danas je jednoglasno usvojilo Dokument okvirnog budžeta institucija (DOB) Bosne i Hercegovine za period 2023 – 2025. godine. Ovaj dokument okvirnog biće usaglašen sa Globalnim okvirom fiskalnog bilansa i politika u BiH za isti period, nakon što ga usvoji Fiskalno vijeće BiH.
Dokument sadrži srednjoročni okvir budžeta institucija BiH i preliminarni nacrt budžeta institucija BiH za 2023. godinu, zajedno sa preliminarnim procjenama rashoda za 2024. i 2025. godinu.
Prema DOB-u, ukupni okvir finansiranja institucija BiH za 2023. godinu iznosi 1.275.400.000 KM, od čega je finansiranje od indirektnih poreza 1.020.500.000 KM. Istovremeno su preliminarno dati rashodi institucija BiH za 2024. godinu u iznosu 1.254.200.000 KM, a za 2025. godinu okvirne procjene iznose 1.251.300.000 KM.
Dokument okvirnog budžeta prioritetno, između ostalog, podržava nastavak reformi u vezi sa ispunjavanjem uslova za Evropsko partnerstvo, daljnje provođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), te osiguranje sredstava za provođenje lokalnih izbora 2024. godine, kao i potrebnih sredstava za provođenje višegodišnjih projekata budžetskih korisnika i poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih u institucijama BiH u ovom periodu.
Na ovaj način otvara se prostor da Ministarstvo finansija i trezora pripremi Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2023. godinu i dostavi ga na utvrđivanje Vijeću ministara BiH, radi daljnjeg upućivanja Predsjedništvu BiH, ovlaštenom za njegovo predlaganje Parlamentarnoj skupštini BiH, koja ga u konačnici i usvaja.

Usvojena strategija upravljanja dugom i javnim finansijama

Na sjednici je usvojena Srednjoročna strategija upravljanja dugom BiH za period 2021 – 2024. godine, čime se ispunjava jedna od obaveza iz Akcionog plana za provođenje Reformske agende na nivou Vijeća ministara BiH.
Ova strategija zasnovana je na srednjoročnim strategijama upravljanja dugom RS, FbiH i Brčko Distrikta BiH, uključujući i spoljni dug institucija BiH.
Osnovni cilj ove strategije je obezbjeđivanje finansijskih sredstava za finansiranje potreba države, entiteta i Brčko Distrikta uz prihvatljivi nivo troškova finansiranja i rizika. Dodatni cilj predstavlja razvoj domaćeg tržišta hartija od vrijednosti.
Vijeće ministara usvojilo je i prijedlog Sveobuhvatne strategije upravljanja javnim finansijama u BiH za period 2021 – 2025. godine, s ciljem usklađenog provođenja reformi u BiH i postizanja daljnjeg napretka u ovoj oblasti.
Na ovaj način BiH ispunjava preuzete obaveze u procesu pridruživanja EU i slijedi međunarodne preporuke u pogledu ispunjavanja 14 prioriteta u dijelovima koji se odnose na javne nabavke i javne finansije. Usvajanje ove strategije omogućiće korištenje budžetske podrške iz Instrumenta pristupne pomoći (IPA).