U Mostaru su simboličnom ceremonijom svečano otvorena četiri objekta na kojima je izvršena implementacija mjera energetske učinkovitosti. To su: Klinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju; Klinika za infektivne bolesti; Ravnateljstvo Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, te Klinika za unutarnje bolesti s centrom za dijalizu.
U obnovu ova četiri objekta Vlada Federacije BiH uložila je više od 1,9 miliona KM, a radovi su realizirani u skladu sa svjetskim standardima iz oblasti energetske učinkovitosti.
“Sretan sam što nastavljamo sa provođenjem Projekta energetske učinkovitosti za Bosnu i Hercegovinu i obnovom javnih objekata u Federaciji BiH. Činjenica da će medicinski radnicisasvim sigurno imati bolje uvjete rada je sama po sebi iznimno bitna. Pored toga, ostvarujemo i značajne uštede u troškovima za energiju. Istraživanja pokazuju da ulaganje jednog eura u energetsku učinkovitost, kroz kratkovrijeme, donosi povrat od 4 do 5 eura, što omogućava brzi povrat uložene investicije. Na kraju, smanjujemo i zagađenost zraka, što je važno za zdravlje cjelokupnog društva“, izjavio je ovim povodom Josip Marić, federalni ministar prostornog uređenja.
Očekivana ušteda na troškovima za energiju, nakon realizacije mjera energetske učinkovitosti za ove objekte, iznosi više od 285.000 KM godišnje, dok je očekivano zbirno godišnje smanjenje emisije stakleničkih plinova 387 tona CO2.
Svečanom otvorenju energetski obnovljenih klinika, pored ministra Martića, prisustvovali su i Nevenko Herceg, predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona i Ante Kvesić, direktor SKB Mostar.
Projekt energetske efikasnosti za BiH (BEEP i Dodatno financiranje za BEEP) provodi se od 2015. godine, a do sada je u okviru ovog projekta obnovljeno 83 javnih objekata, sa posebnim fokusom na zdravstvene i obrazovne institucije. Kroz implementaciju Projekta do sada je kreirano 2.150 zelenih radnih mjesta, te je poboljšana ugodnost boravka za više od 563.000 korisnika. Provođenjem projektnih aktivnosti očekuje se smanjenje emisija CO2 od gotovo 9.000 tona godišnje, dok očekivane uštede energije na godišnjem nivou iznose skoro 31.716 MWh.