Evropski parlament prihvatio set novih pravila za praćenje transakcija kriptovalutama

0
261
Uredba o tržištima kriptoimovine, MiCA, prošla je i posljednju fazu potvrde u Vijeću EU, te će uskoro stupiti na snagu

Kontroverzni prijedlog evropske regulative tržišta kriptovaluta, Markets in Crypto-assets (MiCA), prošao je još jednu zakonodavnu proceduru. Potvrdili su ga većinom glasova eurozastupnici, a sada je na redu tek Vijeće.
Eurozastupnici su na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta većinom glasova prihvatili prvi set pravila kojima će se na području Evropske unije uvesti praćenje većih transakcija kriptovalutama, sprječavati pranje novca te uvesti nova pravila za nadzor tržišta i zaštitu krajnjih ulagača.
Prihvaćen je isti tekst regulative, koji je predstavljen javnosti sredinom prošle godine. Osnovni cilj MiCA-e je, poručuju evropski zakonodavci, osigurati da transakcije u kriptovalutama, kao i sve druge financijske operacije, uvijek mogu biti praćene, a one sumnjive i blokirane. Informacije o izvoru imovine i njezinom primatelju u slučaju svake će transakcije morati ‘putovati’ zajedno s transakcijom, pa biti pohranjene na njezina oba kraja – kod pošiljatelja i kod primatelja kriptoimovine.
Novi set regulative obavezat će institucije i na praćenje svih transakcija većih od 1.000 eura, koje se obavljaju s privatnih digitalnih novčanika, a kada je u njih uključen i novčanik kojim upravlja neki od pružatelja usluga na kriptotržištu. Praćenje transakcija neće se provoditi kod osobnih direktnih plaćanja.
Evropsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) bit će zaduženo za provedbu pravila, kao i za stvaranje popisa kriptomjenjačnica koje rade na području EU, a nisu za to službeno ishodile dozvolu.
Naposlijetku, MiCA ima i cilj smanjiti utjecaj rudarenja kriptovaluta na okoliš. Iako se ranije govorilo da će sveobuhvatnim evropskim pravilima biti zabranjeno rudarenje po principu ‘proof of work’, taj je prijedlog u pregovorima među evropskim institucijama izbačen. Sada nova regulativa zahtijeva tek od velikih pružatelja usluga na kriptotržištu da ubuduće izvještavaju o svojem utrošku električne energije.
Nakon što je prošao glasanje u Evropskom parlamentu, tekst MiCA-e sada mora samo još potvrditi i Vijeće, piše portal Bug.hr. Nakon toga i objave u službenom glasilu EU, stupit će na snagu za 20 dana. Ipak, ovo ne znači da će Vijeće sigurno i lako donijeti formalnu odluku.