Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić obišao je hidroelektrane na Neretvi nakon nedavnih velikih poplava i odrona.
“Brana je stabilna i to je najbitnije. Stanje nakon stravičnih bujičnih poplava i odrona koji su pogodili prostor Jablanice i Konjica nije imalo ozbiljnijih posljedica po rad hidroelektrana na Neretvi. Međutim, problem predstavlja velika količina nanesenog plutajućeg materijala i otpada, koji je zaustavljen na brani akumulacija i predstavlja smetnju u radu postrojenja”, kazao je ministar Lakić, te je dodao da nema niti jedne naznake da je brana u opasnosti, ali da se materijal mora čim prije ukoloniti.
Direktor podružnice HE na Neretvi, koja je u sastavu Elektroprivrede BiH, Nijaz Begić informisao je ministra Lakića da je teško procijeniti koliko će tačno vremena trebati da se naslage očiste i uklone.
U saopćenju Ministarstva je nevedno da će, prema prvim procjenama, trebati duže od mjesec za to obzirom da se radi o oko 50.000 kubika otpada, te da je Elektroprivreda BiH odmah angažovala mehanizaciju i ljudstvo i uz pomoć Civilne zaštite započela s uklanjanjem posljedica dotoka velikih bujičnih nanosa.
“Za sada niko ne može precizno reći koliko će tačno trajati uklanjanje ovog otpada, ali smo angažovali sve kapacitete kako bi to bilo urađeno po propisima struke i u najkraćemo mogućem roku. Pojačanim aktivnostima, brzom reakcijom i profesionalizmom uposlenika u hidoreoelektranama na Neretvi izbjegnuta su veća oštećenja na značajnoj opremi, kako u Jablanici, tako i u Grabovici i Salakovcu. Koristim ovu priliku da se svima njima zahvalim na odgovornom i brzom djelovanju”, rekao je ministar Lakić, te dodao da je stanje u slivu Neretve stabilizovano.
Ministar Lakić je posjetio i Jablanicu gdje je razgovarao sa općinskim načelnikom Damirom Šabanovićem.
“Na našu veliku žalost, u Jablanici je tragično ugašeno devetnaest života. Na nama je da porodici i prijateljima pružimo podršku u ovim teškim trenucima, ali i da nadoknadimo materijalnu štetu kako bismo im pomogli da se vrate u normalan život, koliko je to za njih moguće zbog gubitka i trauma koju su preživjeli. Vlada FBiH je od početka na terenu i pruža pomoć i nastavićemo pomagati sve dok ne zbrinemo sve one koji su pogođeni ovom katastrofom. Radimo sve što je u našoj moći da ljudima iz pogođenih područja što prije osiguramo krov nad glavom!, kazao je ministar Lakić.
Načelnik Šabanović je rekao da je puno posla već urađeno, ali je još mnogo toga pred njima.
“Preliminarna procjena štete iznosi skoro 50 miliona KM. Oko 200 objekata je oštećeno, od čega 49 totalno, a štetu su pretrpjela i poljoprivredna zemljišta, privredni i javni objekti. I dalje svaki dan radimo na raščišćavanju puteva, uspostavljanju normalne komunikacije te rješavanju problema sa snabdijevanjem vodom i strujom. Nikoga nećemo ostaviti ni zaboraviti”, kazao je Šabanović.
Načelnik Jablanice je izrazio zahvalnost svima koji su se ujedinili da pomognu Jablanici i drugim nastradalim područjima. Dodao je da je značajna pomoć stigla od Oružanih snaga BiH.
“Ekipe dvije elektroprivrede, EP BiH i EPHZHB, zajedničkim snagama svakodnevno rade na otklanjanju kvarova kako bi se struja vratila u svaki dio opštine. Ogromnu zahvalnost dugujemo svima koji su proteklih dana nadljudskim naporima radili na terenu i pomagali pogođenim područjima, od timova Civilne zaštite, ali i iz svih prijateljskih zemalja, volontera, do pojedinaca i kompanija koji su svojim donacijama osigurali da ljudima iz pogođenih područja koliko toliko olakšamo život. Kompanije koje su pod ingerencijom Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije će pružiti podršku onda kada budemo imali informacije o tome šta je potrebno. Naš prioritet je da svi dobiju alternativni smještaj što je prije moguće”, istakao je ministar Lakić.