Izvoznici i prevoznici traže hitno rješavanje dugih zadržavanja i zastoja na graničnim prijelazima s Hrvatskom

0
336
Traći se hitno rješavanje dugih zadržavanja i kilometarskih kolona vozila na graničnim prelazima sa RH

U Vanjskotrgovinskoj komori (VTK) BiH danas je održan sastanak kome su prisustvovali izvoznici (voća i povrća, prehrambenih proizvoda), prestavnici međunarodnih drumskih prevoznika i relevantnih institucija na bh. nivou i predstavnici Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Sastanak je uslijedio na inicijativu privrednika koji su zatražili hitno rješavanje dugih zadržavanja i kilometarskih kolona vozila na graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom.
Izvoz svježeg voća i povrća (šljiva, krastavac kornišon, mladi krompir i stono grožđe) iz Bosne i Hercegovine u EU, kontinuirano raste. Prošle godine je na tržište EU izvezeno 22.950 tona robe u vrijednosti 42,7 miliona KM, što čini 79% od ukupnog izvoza svježeg voća i povrća. Najviše proizvoda izveze se u Njemačku, Hrvatsku i Sloveniju, a Hrvatska je za BiH značajna tranzitna zemlja.
Prosječan izvoz pomenutih proizvoda u posljednje tri godine je iznosio 17.286 tona, što znači da se u sezonskom periodu od juna do septembra izvezu 864 kamiona svježeg voća i povrća, u prosječnoj vrijednosti od 28,8 miliona KM. Radi se o proizvodima sa vrlo visokim sadržajem vode koji do krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku kako ne bi izgubili na kvalitetu, što za sobom povlači i cijenu proizvoda od strane kupca.
Imajući u vidu problematiku dugih zadržavanja kamiona na graničnim prelazima sa Hrvatskom, izvoznici traže hitan sastanak sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, predstavnicima nadležnih ministarstava i institucija na nivou BiH, predstavnicima UIO BiH, granične policije i predstavnicima entiteskih vlada (inspektorati) i nadležnim instiutucijama entiteta. Od nadležnih institucija traži se poduzimanje hitnih mjera kako bi se izbjegle kilometarske kolone na granici sa Hrvatskom, a pogotovo u trenutnom periodu pojačanog izvoza lako kvarljive robe.
Od Ministarstva bezbjednosti BiH zatraženo je da iznađe model sa Graničnom policijom kako bi na graničnim prelazima hladnjače, tj. transport lako kvarljive robe pod policijskom pratnjom prioritetno bili propraćeni do carinskih službi. Od UIO BiH ztaraženo je da angažuje maksimalno sve svoje ljudske i tehničke kapacitete kako bi se u što kraćem roku završile carinske procedure prilikom izlaska iz BiH.
Od nadležnih inspekcijskih organa zataraženo je da što prije omogući prioritetatn prolaz lakokvarljivih, sezonskih roba (voće i povrće)i na graničnom prelazu Gradiška, odnosno da se produži radno vrijeme fitosanitarnih inspektora.
Od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH traži se da upute urgenciju prema Inspektoratu Hrvatske za održavanje zajedničkog sastanka, a u vezi produženja radnog vremena fitosanitarnih inspektora RH i uvođenja rada subotom u sezoni.
Izvoznici i prevoznici naglašavaju da će, ukoliko se u roku od nekoliko dana ne riješe ovi hitni zahtjevi, biti primorani da poduzmu i druge mjere što bi moglo dovesti do kolapsa na graničnim prelazima.

Produžiti radno vrijeme fitosanitarnih inspektora

Izvoznici robe koja podliježe fitosanitarnoj inspekciji nadležnih organa u Hrvatskoj, koja je uglavnom tranzitna zemlja, izloženi su problemu zbog radnog vremena fitosanitarnih inspektora na graničnom prelazu Stara Gradiška (8 -16 h) i graničnom prelazu Nova Sela (7 – 15 h), u oba slučaja samo radnim danima. S obzirom da se radi o svježim proizvodima, sa vrlo visokim sadržajem vode koja krajnjeg kupca treba da stigne u što kraćem vremenskom roku zbog kvarljivosti i slabljenja kvaliteta, ovako određeno radno vrijeme fitosanitarnih inspektora na pomenuta dva granična prelaza to onemogućava, te se ukazuje potreba za produženjem radnog vremena fitosanitarnih inspektora.