Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) pokrenuo je novi projekat za podršku regionalnoj ekonomskoj integraciji u oblasti infrastrukture kvalitete i elektronske trgovine. Projekat EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji implementirat će se u ime Evropske unije i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i ima za cilj jačanje regionalne ekonomske integracije između članica Srednjoevropskog ugovora oslobodnoj trgovini (CEFTA) kroz podršku implementacije Akcionog plana zajedničkog regionalnog tržišta u obje oblasti.
Samo istinsko partnerstvo između svih strana osigurat će ispravno provedene reforme i uspjeh prema našem zajedničkom dvostrukom cilju – regionalnoj ekonomskoj integraciji i približavanju evropskom tržištu, ocijenjeno je na otvaranju projekta ‘EU4Business: Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji’ u Skoplju.
David Oberhuber, direktor GIZ-a u Sjevernoj Makedoniji, izjavio je da je GIZ veoma ponosan što je ponovo dobio zadatak da implementira projekat koji će povećati trgovinu i konkurentnost na tržištima članica CEFTA-e.
“Efikasan sistem infrastrukture kvalitete će zaštititi i potrošače od nesigurnih proizvoda i preduzeća od nesrazmjernih troškova i nepoštene tržišne konkurencije. S druge strane, e-trgovina je jedna od najbrže rastućih oblasti trgovine uslugama u ekonomijama članica CEFTA-e. Regionalna integracija u ovoj oblasti omogućit će potrošačima da imaju koristi od većeg izbora i nižih cijena, a trgovci na malo mogu smanjiti troškove transakcija i dobiti pristup novim tržištima na isplativ način”, istakao je Oberhuber.
Steffen Hudolin, šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji EU u Republici Sjevernoj Makedoniji, izjavio je da je funkcionalna i pouzdana infrastruktura kvalitete osnovni preduslov za slobodno kretanje robe, dok je e-trgovina novi alat koji donosi ogroman potencijal za rast prekogranične trgovine.
Otto Graf, zamjenik šefa misije u Ambasadi Njemačke u Sjevernoj Makedoniji, podsjetio je da Vlada Njemačke podržava tekuće regionalne ekonomske reforme i napore u saradnji u okviru Berlinskog procesa od 2014. godine.
“Regionalna ekonomska integracija će povećati produktivnost ekonomija, dovesti do niže cijene i povećanja blagostanja, a doprinijet će i stabilnosti regiona”, naglasio je Graf.
Kreshnik Bekteshi, ministar ekonomije Republike Sjeverne Makedonije, izjavio je da sve ekonomije članica CEFTA-e moraju pokazati spremnost za saradnju sa svim susjednim članicama. Kako je naglasio, regionalna ekonomska integracija je najvažniji pokretač regionalnog ekonomskog razvoja i ubrzanog ekonomskog oporavka od pandemije Covid-19, a Sjeverna Makedonija već uviđa prednosti te saradnje na nacionalnom nivou.
Emir Đikić, direktor Sekretarijata članica CEFTA-e, podsjetio je da je Akcioni plan zajedničkog regionalnog tržišta (CRM AP) odskočna daska za Zapadni Balkan da se uskladi sa pravilima jedinstvenog tržišta EU-a.
Johanna Wohlmeyer, menadžerica fondova u GIZ-u, koja je predstavila projekat, izjavila je da regionalna ekonomska integracija nudi veliki potencijal za rast u ekonomijama Zapadnog Balkana.
“Akcioni plan zajedničkog regionalnog tržišta (CRM AP) postavlja okvir za projekat s krajnjim ciljem da se postigne nesmetan protok roba, usluga i visoko kvalifikovane radne snage”, kazala je Wohlmeyer.
Projekat Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji doprinosi stvaranju poslovnog okruženja koje preduzećima štedi troškove i vrijeme pri trgovanju na regionalnom tržištu. Istovremeno, jača nadzor nad tržištem i sigurnost potrošača uvođenjem standarda EU-a. Podržava vladine agencije da pojednostave procedure neophodne za trgovinu robom i uslugama u regionu, pripremajući tako i ekonomiječlanica CEFTA-eza jedinstveno evropsko tržište.