Razvoj društvenog preduzetništva u BiH: Prvi zakon i regionalna podrška

0
92
Učesnici skupa su se složili da je regionalna saradnja ključna za razmjenu dobrih praksi

U Sarajevu je održan stručni skup o unapređenju podrške društvenom preduzetništvu, kao dio prekograničnog projekta ‘Zajedno za kulturni turizam’ koji finansira Evropska unija. Skup je okupio predstavnike institucija, društvenih preduzeća, donatora i organizacija iz BiH i Srbije s ciljem razmjene znanja, iskustava i definisanja daljih koraka za razvoj ovog značajnog sektora.
Tokom skupa, učesnici su se fokusirali na pregled sektora društvenog preduzetništva u BiH i regionu, analizu nacrta Zakona o društvenom preduzetništvu u Federaciji BiH, te na razmjenu iskustava i dobrih praksi iz Srbije u donošenju Programa razvoja društvenog preduzetništva.
“Po prvi put u Federaciji BiH izrađen je prednacrt zakona o društvenom poduzetništvu, kojim je cilj definisati društveno preduzeće kao ono koje prvenstveno ostvaruje društvene koristi, a potom profit”, kaže Izedin Kurtović, pomoćnik ministra za obrt u Federalnom ministarstvu razvoja poduzetništva i obrta.
Zakon će, kako je kazao Kurtović, omogućiti jasnu legislativu za registraciju, status i funkcionisanje društvenih preduzeća, dok se dobit može dijeliti tako da vlasnicima pripadne maksimalno 49%, a većinsko vlasništvo ostaje u privatnim rukama.
“Planirane su javne rasprave i uključivanje zainteresovane javnosti kako bi zakon bio finaliziran i usklađen s najboljim praksama, uključujući one iz susjednih zemalja”, zaključio je Kurtović.
Violeta Jovanović, predsjednica Etno mreže i izvršna direktorica NALED-a, predstavila je aktivnosti na jačanju zakonodavnog okvira za društveno preduzetništvo u Srbiji, naglašavajući važnost regionalne saradnje.
Lejla Radončić, izvršna direktorica BHCrafts, istakla je kako je trenutno sfera društvenog poduzetništva u Bosni i Hercegovini potpuno neuređena, bez jasno definisanog termina, dok je zakon u fazi nacrta i tek predstoji amandmanska procedura.
Učesnici skupa su se složili da je regionalna saradnja ključna za razmjenu dobrih praksi i kreiranje efikasnih politika koje će omogućiti društvenim preduzećima da postanu važan faktor održivog razvoja.