Većina Evropljana smatra da će klimatska politika poboljšati kvalitet života i otvoriti nova radna mjesta

0
416
Istraživanje EIB-a o klimatskih promjenama

Prema Anketi o klimi koje je sprovela Evropska investiciona banka (EIB) za 2021–2022. godinu, 56% Evropljana vjeruje da su klimatske politike izvor privrednog rasta, dok 66% smatra da će klimatske promjene i 2050. godine predstavljati ozbiljan problem.
Rezultati ankete pokazuju da 56% Evropljana smatra da će suzbijanje klimatskih promjena imati pozitivan uticaj na privredni rast, što je u skladu sa percepcijom Amerikanaca i Britanaca (57%), dok su Kinezi optimističniji (67%).
Većina Evropljana (61%) vjeruje da će se kvalitet njihovog života poboljšati, jer će im svakodnevni život biti lakši, a očekuju pozitivan uticaj i na hranu i zdravlje. Međutim, dvije trećine (62%) Evropljana predviđa da će sa zelenom tranzicijom njihova kupovna moć opasti, kao i da će imati uticaj na njihova radna mjesta.
U skladu sa istraživanjem EIB-a, 50% Evropljana smatra da će mjere koje se odnose na rješavanje klimatske krize imati pozitivan uticaj na stopu zaposlenosti, otvarajući više radnih mjesta nego što će ih ukinuti. Ipak, rezultati detaljnijeg posmatranja pokazuju da većina stanovnika zemalja na istoku EU ima pesimističan stav o uticaju klimatskih politika na tržište rada: 55% se plaši da će ukinuti više radnih mjesta nego što će ih otvoriti. Nasuprot tome, 60% stanovnika zemalja na zapadu EU smatra da će one ipak otvoriti više radnih mjesta nego obrnuto.
Takođe, mladi Evropljani su naročito zabrinuti u pogledu održivosti svojih poslova: gotovo polovina ispitanika starosti 20–29 godina (44%) plaši se da će izgubiti radno mjesto jer neće biti usklađeno sa mjerama protiv klimatskih promjena (19 procentnih poena iznad EU prosjeka od 25%). Ta zabrinutost je još očiglednija kod Kineza (45%), Amerikanaca (32%) i Britanaca (31%).
Ispitanici iz Evrope naveli su da klimatske promjene predstavljaju prijetnju njihovom mjestu prebivališta. Na pitanje o dugoročnom uticaju klimatske krize, trećina stanovnika EU (29%) očekuje da će morati da se preseli u drugi region ili u drugu zemlju. Toga se više plaše ispitanici starosti 20–29 godina, od kojih je polovina (50%) izrazila zabrinutost u pogledu mogućnosti da će morati da se presele zbog klimatskih problema.
“Većina Evropljana vidi zelenu tranziciju kao priliku za unapređenje kvaliteta svog života i otvaranje novih radnih mjesta. Istovremeno, oni su zabrinuti zbog dugoročnih posljedica klimatskih promjena po njih kao pojedince i po društvo u cjelini. Kao klimatska banka EU, sarađujemo sa javnim i privatnim sektorom na finansiranju zelene tranzicije koja podrazumijeva nizak sadržaj ugljenika i otpornost, istovremeno vodeći računa da nikoga ne ostavimo po strani”, izjavio je potpredsednik EIB-a Ambroaz Fajol.