Vlada TK nastavlja ulagati u aerodrom Tuzla: Za nove investicije planirano 3,8 miliona KM

0
144
Aerodrom Tuzla je strateški infrastrukturni objekat za Tuzlanski kanton, rečeno je na sastanku

Ostvarenih 100.000 putnika na Međunarodnom aerodromu Tuzla u prvom kvartalu ove godine, do sada realizirani projekti i planirane infrastrukturne investicije u 2026. godini, bile su teme današnjeg sastanka upriličenog na inicijativu premijera Tuzlanskog kantona Irfana Halilagića.
Konstatirano da su u protekle dvije godine, od imenovanja Nadzornog odbora kojim predsjedava prof. dr. Bahrija Umihanić, realizirani značajni projekti koji su doprinijeli dolasku novih aviooperatera, ali i povratku baze aviokompanije Wizz Air na tuzlanski aerodrom.
“Uz čestitke za ostvarenih 100.000 putnika u prvom kvartalu, moramo istaknuti da je taj uspjeh rezultat uspješne realizacija infrastrukturnih projekata, koji su godinama bili samo neispunjena obećanja prema aviokompanijama. Ovaj uspjeh je potvrda da smo konačno vratili povjerenje i u Upravu Aerodroma, i u Tuzlanski kanton, odnosno Vladu kao osnivača”, kazao je premijer Halilagić.
Istaknuto je da su u protekle dvije godine na Aerodromu realizirane investicije ukupne vrijednosti oko 2,2 miliona KM. Među najznačajnijim projektima izdvajaju se uspostava svjetala centralne linije, nabavka nove i unapređenje postojeće opreme za prihvat i otpremu aviona, te rješavanje pitanja šume na prilazu pisti.
Nastavljajući ovaj razvojni ciklus, Vlada Tuzlanskog kantona i Međunarodni aerodrom Tuzla u 2026. godinu ulaze još intenzivnije. Za nove investicije planirano je 3,8 miliona KM, a sredstva će biti usmjerena na ugradnju svjetala u zoni dodira na pisti, izgradnju crvenih svjetala u prilazu, te proširenje platforme za parkiranje i opslugu aviona.
Posebno je naglašeno da postojeća platforma, kao ključna površina za parkiranje, manevrisanje i servisiranje aviona, u sadašnjem kapacitetu ne može u potpunosti odgovoriti budućem saobraćajnom opterećenju. Njeno proširenje omogućit će veći broj parking-pozicija, bolju prostornu organizaciju. Jednako važnim ocijenjeno je i unapređenje sistema aerodromske rasvjete, s fokusom na zonu prizemljenja i bočne redove svjetala, kao važnog sigurnosnog i operativnog segmenta.
“Sve navedeno potvrđuje da Međunarodni aerodrom Tuzla predstavlja strateški infrastrukturni objekat za Tuzlanski kanton i da će Vlada TK u njegovom razvoju uvijek imati aktivnu i odgovornu ulogu”, istakli su premijer Halilagić i ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK Almir Žilić.
Tokom sastanka ukazano je i na težak period kroz koji je Aerodrom prolazio nakon gašenja baze Wizz Aira 2023. godine, kada su sa tuzlanskog aerodroma ostale aktivne svega tri destinacije. Danas je, zahvaljujući realiziranim ulaganjima i kontinuiranom radu, situacija značajno drugačija.
“Povratili smo povjerenje aviokompanija. Trenutno su na Aerodromu bazirana dva aviona kompanije Wizz Air, a realizira se 49 redovnih sedmičnih operacija prema 15 destinacija, uz tendenciju daljeg rasta”, kazao je direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla Dževad Halilčević.
Prema riječima Halilčevića i predsjednika Nadzornog odbora Bahrije Umihanića, trenutno je sa Tuzlanskog aerodroma aktivno 13 destinacija kompanije Wizz Air, te po jedna destinacija kompanija Pegasus i AJet, dok se od jula očekuje i uspostava letova za Cirih u Švicarskoj, koje će realizirati kompanija Chair Airlines. Uz sve navedeno, značajan segment poslovanja čine i čarter letovi.