EBRD daje 50 milona eura kredita: Blok 3 TE Tuzla prelazi na drvnu biomasu

0
333
Pilot projekt će se provoditi u najvećoj bh. termoelektrani na ugalj u Tuzli

Generalni direktor JP Elektroprivreda BiH, Admir Andelija i Manuela Naessl, direktorica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu, potpisali su Mandatno pismo za Projekat konverzije Bloka 3 TE Tuzla na ugalj u kombinovano toplotno i energetsko postrojenje na bazi drvne biomase.
Mandatnim pismom EBRD potvrđuje zaintersovanost ove banke da razmotri učešće u Projektu konverzije Bloka 3 u TE Tuzla, koje trenutno kao energent za proizvodnju koristi ugalj, u kombinovano toplotno i energetsko postrojenje na bazi drvne biomase kroz obezbjeđivanje dugoročnog finansiranja, u obliku korporativnog kredita u iznosu do 50 miliona eura, a što će zavisiti od rezultata dalje procjene projekta.
Blok 3 TE Tuzla (100 MWe, 220 MWt) prestaje s pogonom na ugalj do kraja 2023. godine, u skladu s Opt-out opcijom. Nastavak rada ovog kogeneracijskog Bloka, koji je glavni izvor sistema daljinskog grijanja gradova Tuzla i Lukavac, moguć je samo ukoliko se postrojenje uskladi sa zahtjevima Direktive o Industrijskim Emisijama (IED), što je moguće postići konverzijom postrojenja na biomasu.
Realnost i perspektivnost planiranog projekta, u smislu savladavanja logističkih izazova obezbjeđenja biogoriva, baziraju se na prikladnoj veličini Bloka 3 (kotlovi 2×50 MW, turbogeneratorski set 100 M).

EPBiH i EBRD potpisali Mandatno pismo za projekt konverzije Bloka 3 TE Tuzla

Realizacijom projekta konverzije, Blok 3 bi u kogenerativnom režimu rada obezbijedio toplinsku energiju okolnih gradova u skladu s direktivama o obnovljivim izvorima, energetskoj efikasnosti i klimatskoj regulativi, u dugoročnom pogledu – do 2050. godine, pa i poslije.
Admir Andelija, generalni direktor Elektroprivrede BiH, potcrtao je značaj projekta konverzije Bloka 3 sa socijalnog aspekta – očuvanja radnih mjesta, ekonomskog, ekološkog i aspekta doprinosa energetskoj neovisnosti BiH. Akcenat je na ekološkim prednostima proizvodnje električne energije iz drvne biomase. Projekat može poslužiti kao pokazatelj uspješnosti za naredne slične projekte, koje JP Elektroprivreda BiH planira realizirati u skladu s dugoročnim opredjeljenjem prelaska na obnovljive izvore energije.
Manuela Naessl, direktorica Ureda EBRD-a za BiH izrazila je zadovoljstvo početkom ovog projekta.
“Studija koja je u pripremi pomoći će u identificiranju održivih izvora biomase i također, će razmotriti tehničku izvodljivost, uključujući ispunjavanje zahtjeva EU i odgovor kako Tuzli osigurati održivi izvor obnovljive topline. Dogovorili smo s Elektroprivredom BiH da naša saradnja neće biti ograničena samo na pripremu ovog projekta, već da će se proširiti na podršku dugoročnim procesima dekarbonizacije kako bi se osigurala pravedna tranzicija. Već imamo saradnju na pripremi projekta solarne elektrane i nadamo se daljem jačanju saradnje na obostrano zadovoljstvo. Također, se nadamo da će Federacija BiH uskoro donijeti novi zakon o obnovljivim izvorima energije koji će omogućiti važne projekte u oblasti obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini”, kazala je Manuela Naessl.