Forto i Čičić: Ugrožen je budžet KS i pravilo da se najveći dio poreza vraća tamo gdje je nastao

0
273
Ministar Čičić i premijer Forto o predloženim zakonskim izmjenama u FBiH

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH će 24. januara, između ostalog, razmatrati i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH.
Ono što se predlaže jeste korekcija samo jednog stava tog zakona, kojim je određen ponder 1,9658 za Kanton Sarajevo. U obrazloženju se navodi da nema potrebe za posebnim koeficijentom u slučaju KS obzirom da su ratne štete sanirane, tj. da je sada potrebno staviti naglasak na pravedniju raspodjelu prihoda.
Obzraloženje ignoriše da je u Zakonu o pripadnosti javnih prihoda (koji je usvojen 2006.) navedeni ponder za Kanton Sarajevo utvrđen primjenom historijskog principa, tj. učešća KS u porezu na promet koje je u 2005. iznosilo 35,5 posto. Dakle, vodilo se računa da se primjenom nove formule učešće KS u prihodima od indirektnih poreza zadrži na približno istom nivou. U prvoj godini primjene novog Zakona, učešće KS u indirektnim porezima iznosilo je 34,7 posto. Prema projekcijama za 2021. godinu, učešće KS će iznositi 30,7 posto, tj. četiri posto manje u odnosu na prvu godinu primjene Zakona.
Prema riječima premijera KS Edina Forte, opravdan osjećaj nepravde u Tuzlanskom kantonu da je raspodjela između kantona nepravedna je zloupotrijebljen na način da je ‘sve ono što pripada TK otišlo u KS’.
“To jednostavno nije istina. Izlaz iz ove situacije nije rušenje budžeta KS, već donošenje dobrog, potpuno novog federalnog zakona. Glasanje o uzimanju budžetskog novca isključivo građanima KS i preusmjeravanje u druge kantone je loša terapija za ispravnu dijagnozu”, zaključio je premijer Forto.
Kako kaže Davor Čičić, ministar finansija KS, iako predložena izmjena propisa direktno utiče, odnosno ugrožava ravnotežu budžeta KS Sarajevo, ona nije praćena obaveznim izračunima o uticaju na budžet ovog kantona.
“Ono što posebno zabrinjava je da se, umjesto prijedloga potpuno novog zakona, razmatraju izmjene samo jednog stava postojećeg zakona, koji se pokazao kao netransparentan i neučinkovit. Netransparentnost se posebno odnosi na tumačenja konstrukcije ‘posebne rashodovne potrebe’ koja je prisutna u slučaju raspodjele između kantona, ali i lokalnih zajednica, što se često ispušta iz vida”, kaže ministar Čičić.
Kako dodaje, drugi problem modela na kojem je baziran postojeći zakon je ‘bježanje’ od osnovnog kriterija za raspodjelu prijavljenih i ubranih poreza, kao osnovice za utvrđivanje koeficijenta. Umjesto toga, nametnut je model sa kriterijima i ponderima koji nikome ne odgovara, pa ni Kantonu Sarajevo.
Ekonomski institut Sarajevo je 2015. pripremio studiju koja je pokazala da se oko 24 posto prihoda od indirektnih poreza (približno 100 miliona KM na godišnjem nivou) koja bi prema ekonomskim kriterijima (učešće KS u krajnjoj potrošnji, prijavljenom dohotku, ostvarenoj dodanoj vrijednosti) pripala KS, prelijeva drugim kantonima. Slični rezultati se dobiju i kada se analiziraju podaci iz 2019. godine. I u navedenoj godini je ‘prelijevanje’ iz KS prema drugim kantonima iznosilo oko 100 miliona KM. Prema bilo kom ekonomskom kriteriju, koji se uobičajeno uzima u obzir u ovakvim situaciijama, učešće KS u FBiH veće je od učešća u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza.
Navode iz pomenute studije potvrdila je ekspertska misije Međunarodnog monetarnog fonda koji je bio u posjeti BiH u 2015. godini.

“Poreski obveznici u Kantonu Sarajevo su u 2019. godini uplatili 3,4 milijarde KM PDV-a da bi se u Kantonu Sarajevo, kroz prihode vratilo 457 miliona KM. Republika Srpska je u istoj godini uplatila 1,7 milijardi KM PDV-a da bi im se kroz prihode vratilo isto 1,7 miljardi KM. To otvara pitanje i nepoštene vertikalne raspodjele koje predlagači ovog zakona ignorišu i pozivaju se na nenadležnost, iako su izabrani da predstavljaju i bore se za interese Federacije BiH.
“Često se u raspravama špekulira i činjenicom da brojne velike kompanije imaju svoje sjedište u Kantonu Sarajevo, pa po tom osnovu se prikazuje i neopravdano veliki iznos uplata indirektnih poreza iz Kantona. Međutim, kada bi se od ukupno uplaćenih indirektnih poreza sa nivoa KS odbilo ukupno uplaćeni iznos 38 najvećih kompanija i dalje uplate iz KS su preko četiri puta veće nego iznos novca koji je KS dobio u raspodjeli po važećem zakonu”, objašnjava ministar Čičić.