Na osnovu raspoloživih zvaničnih statističkih podataka, i informacija s međunarodnih tržišta objavljenih do 6. septembra 2024. godine, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) procjenjuje godišnji rast realnog BDP-a u drugom kvartalu 2024. godine na 2,5%, što je gotovo identično procjeni iz juna (2,4%).
Umjeren rast ekonomske aktivnosti rezultat je intenzivne aktivnosti u uslužnom sektoru, koja djelimično kompenzira pad aktivnosti u prerađivačkom sektoru. Početkom godine, a što se kasnije i nastavilo, najveći doprinos godišnjim stopama rasta davale su djelatnosti trgovine, hotelijerstva i ugostiteljstva, dok je negativan doprinos imala djelatnost prerađivačke industrije.
Još uvijek je vanjska potražnja iz EU dosta slaba, i u kratkoročnom periodu ne očekuje se značajan oporavak. Posljedično, naša preliminarna procjena intenziteta rasta realnog BDP-a za treći kvartal 2024. godine iznosi 2,3%, navode analitičari CBBiH.
“Ukupnu inflaciju u trećem kvartalu 2024. procjenjuju na 2,2%, a temeljenu inflaciju na 3,8%. Izuzimajući nepredviđene cjenovne šokove, naša preliminarna procjena ukupne inflacije u posljednjem kvartalu 2024. iznosi 2,3%, a temeljne inflacije 3,8%. Neočekivano brzo usporavanje inflacije u drugom polugodištu 2023. će imati značajan bazni uticaj na kretanje procijenjenog indeksa potrošačkih cijena do kraja tekuće godine. Očekujemo da će povećanja cijena prevoza, zbog baznog efekta, i učinak prelijevanja poskupljenja električne energije imati nešto jači uticaj na dinamiku kretanja indeksa potrošačkih cijena do kraja godine. Naše procjene inflacije u kratkoročnom periodu su i dalje u skladu sa onim iz proljetnog kruga srednjoročnih makroekonomskih projekcija”, navode iz CBBiH.
Inflacija u BiH je primarno pod uticajem promjena u nivou temeljne inflacije, iz koje se isključuju cijene hrane, alkoholnih pića i duhana, te energenata, što ukazuje da je očekivani rast domaćih cijena značajno uzrokovan očekivanim rastom cijena usluga.
“Trenutno ne očekujemo jačanje inflatornih pritisaka u zemlji usljed efekta prelijevanja inflacije iz međunarodnog okruženja. Inflacija u eurozoni u augustu je smanjena na 2,2% sa 2,6% u julu. Prema posljednjoj projekciji Consensus Forecasta (septembar 2024. godine), inflacija u eurozoni će ostati na nivou od 2,2% u trećem kvartalu, a u četvrtom kvartalu projicirana je na 2,4%.
Model za ukupnu inflaciju iz prethodnog kruga, u poređenju sa kasnije objavljenim službenim podacima, blago precjenjuje inflaciju iz razloga što službeni podaci još uvijek ukazuju na stagniranje cijena režijskih troškova te blagi rast cijena hrane i ostalih odjeljaka, uprkos značajnom rastu prosječnih plata, te trendovima u cijenama u EU. Naša očekivanja u posljednjim krugovima su temeljena na egzogenim procjenama i najavama rasta cijene električne energije u tekućoj godini, koje još uvijek prema posljednje dostupnim službenim podacima u prvih sedam mjeseci tekuće godine su nepromijenjene (0,0%), u odnosu na isti period 2023. godine”, navode analitičari CBBiH.
Dodaju da objavu rezultata narednog kruga srednjoročnih makroekonomskih projekcija za period 2024 – 2026. planiraju za novembar 2024. godine. Sljedeći krug brzih procjena BDP-a te ukupne i temeljne inflacije u kratkom roku planiraju objaviti krajem 2024. godine.