Godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) porasla je u septembru na nivou Evropske unije na 3,6%, sa 3,2% u augustu, dok je u prošlogodišnjem septembru iznosila 0,3 posto, navodi evropski statistički ured – Eurostat.
I u eurozoni je inflacija u septembru uvećana za 0,4 postotna boda u usporedbi s avgustom, dosegnuvši 3,4%, najviši nivo od septembra 2008. godine. U septembru prošle godine potrošačke cijene u eurozoni bile su niže za 0,3 posto u usporedbi s istim mjesecom godine ranije, prenosi Hina.
Najveći su udio u godišnjoj stopi inflacije u eurozoni u septembru ponovno imale cijene energenata, od 1,63 postotna boda, očitujući njihovo poskupljenje za 17,6% u odnosu na isti period prošle godine. Slijede cijene usluga (0,72 postotna boda), cijene industrijskih roba imale su udio od 0,57 postotnih bodova, a hrane, alkohola, duhana i duhanskih proizvoda od 0,44 postotna boda.