EIB: Investicije u EU se oporavljaju, sve veće socijalne i geografske nejednakosti

Novi izvještaj EIB-a o investicijama u Evropskoj uniji pokazuje uticaj pandemije na kompanije i mogućnosti društveno-ekonomskog oporavka

0
407
EIB Global banka je povećala tehničku podršku za nove projekte energetske efikasnosti i obnovljive energije

Brz oporavak investicija u Evropi pokazuje da je javna podrška bila presudna za ublažavanje uticaja ekonomskog šoka na privredu i domaćinstva. Međutim, ima znakova da je kriza izazvana covidom-19 povećala postojeće nejednakosti. Regioni se oporavljaju različitom brzinom. Dok digitalizacija i zelena transformacija privrede ubrzavaju duboke strukturne promene, Evropa rizikuje da postane još neravnopravnija – navodi se u novom godišnjem izveštaju Evropske investicione banke (EIB) o investicijama u Evropskoj uniji za 2022. godinu – Oporavak kao odskočna daska za promjenu.
EIB navodi da su do kraja drugog kvartala 2020. godine realne investicije u EU pale za 14,6% u poređenju sa četvrtim kvartalom 2019. Međutim, brzo su se oporavile i do drugog kvartala 2021. vratile na svoj nivo iz 2019. (osim u Irskoj).

EIB-ov izveštaj pokazuje da je javna podrška bila rasprostranjena i usmjerena na najteže pogođena preduzeća, ali ne na ‘zombi’ firme koje su već bile finansijski slabe. U EU mjere podrške su uspješno sačuvale radna mjesta i spriječile značajan porast nezaposlenosti, ali su se uslovi na tržištu rada pogoršali za mlade i osobe sa nižim obrazovanjem.
Takođe, udio preduzeća koja ulažu u obuku zaposlenih je opao za 10 procentnih poena, uprkos tome što 79% firmi smatra da je nedostatak kvalifikovanih radnika prepreka investiranju.

Preduzeća u EU digitalizuju se kao odgovor na krizu izazvanu covidom-19, ali u manjoj mjeri od američkih. Oko 46% preduzeća u EU reagovalo je na pandemiju tako što su postala digitalnija, u odnosu na 58% u Sjedinjenim Državama. Udio američkih firmi koje su već usvojile napredne digitalne tehnologije takođe je veći: 66% u odnosu na 61% u EU.
Oko 43% evropskih preduzeća investiralo je u klimatske mjere za rješavanje fizičkih i tranzicionih rizika, iako je vidan zastoj nekih investicija zbog pandemije. U cjelini posmatrano, udio preduzeća iz EU koja ulažu i očekuju da ulažu u klimu i dalje je znatno veći nego u SAD.

Cjelokupan izvještaj EIB-a možete pogledati ovdje